štvrtok 31. januára 2013

Darren Shan - Lovci súmraku (The Saga of Darren Shan ¤ 7)

"Být knížetem je velká čest, ale není to moc sranda."
Názov: Lovci súmraku
Originál: Hunters of the dusk
Autor: Darren Shan
Vydalo: ALBATROS, 2007, 159 strán

Séria: The Saga of Darren Shan ¤ 7
Vstupujeme do druhé poloviny Darrenovy hororové ságy. Od jeho prověřovacích zkoušek a od bouřlivých událostí v Hoře už uplynulo šest velmi zlých let, která za celá staletí patřila pro upíry k těm nejhorším. Darren se stal jedním z knížat, seznamuje se s upířími zákony i s povinnostmi vůdce klanu a cvičí se v boji. Ve vnějším světě začala zuřit válka, ale Darren věří, že tento boj se ho netkne. A pak Horu navštíví tajemný pan Sudd a varuje knížata i generalitu, že Pán vampýrů se svými vojsky se blíží a celý upíří klan vyhladí. Naznačí však také, že existují tři lovci, kteří mají moc Pána vampýrů zabít. Uhodnete, kdo bude jedním z nich?

Darren si pekne hovie v hore a to, že sa vojna s vampírmi blíži mu nejako žily netrhá. Spolu s pánom Hroozleym ďalej žijú v hore, Darren sa učí, čo je potrebné pre knieža vedieť a spolu s Harkatom vedú celkom normálny život. Aspoň taký normálny, aký sa v hore plnej upírov viesť dá. Tento relatívny pokoj však netrvá dlho. Obyvateľov hory vyruší pán Sudd so svojím proroctvom, ktoré prednesie všetkým upírom nachádzajúcim sa v hore. Tí sa spočiatku novinke tešia, no ani len netušia, aké dôsledky to bude mať a ani to, aké náročné bude splniť úlohu od pána Sudda.

Pán vampírov sa objavil a poraziť ho môže len trojica vyvolených, myslím, že neprezradím priveľa ak poviem, že jedným z nich bude aj Darren, ktorý tak musí opustiť horu a vydať sa na púť. Prvou zastávkou sa stáva jaskyňa Lady Evanny, ktorej prítomnosť som v knihe uvítala, predsa len nových postáv, hlavne ak sú sympatické nie je nikdy dosť. A popri tom sa objaví párkrát v knihách spomínaný Vandža Pochod.

Od Lady Evanny, ktorá sa k nim na ich ceste pripojí putujú k Cirkusu Monstruoso, kde sa opäť stretávame so starými známymi postavami. Pánom Topolom, Evrom!!, ktorý za tie roky nie len vyrástol ale prichystal si pre Darrena (a všetkých) niekoľko noviniek a ostatnými obyvateľmi panoptika.

Siedma kniha ma príjemne prekvapila hlavne tým, že sme sa konečne odpútali od upírskej hory a vydali sa trochu pokukať svet okolo. Stretli sme nové postavy, na ktoré sa teším v ďalších knihách. Najviac ma prekvapil Evra, po toľkých rokoch, akoby som stretla vlastného priateľa a nie postavu z knihy. Kniha patrí medzi tie lepšie diely, v ktorom sa zase deje niečo napínavé, čo nás núti obracať stránku za stránkou.

Myslím si, že príbeh Darrena sa začína čoraz viac stupňovať, čoraz väčšmi nás v ňom stretáva nejaká napínavá akcia, dobrodružstvo, veci, ktoré nás nenechajú chladnými. Myslím, že už teraz môžem spokojne povedať, že séria je celkom vydareným počinom autora, a že po nej si isto prečítam aj niektoré ostatné knihy.

 

Úchvatné, znova stretneme starých známych a spoznáme Lady Evannu, ktorá by sa podľa mňa ešte mohla v knihe objaviť.

Súčasť projektu: 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára