štvrtok 20. februára 2014

Stephen King - Prokletí Salemu

"Ale kam? Domů? To bylo k smíchu. Jestli měl vůbec nějaký domov, byl tady. I kdy jenom na čtyři roky, přesto byl jeho."

Už zase upíri!
alebo

410 strán ako sa to predsa len dá s upírmi skvelo zvládnuť

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii, s bílými dřevěnými domy, se stromy vroubenými ulicemi a s kostelem. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, které měl rád a kde, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale místo toho se vše změní. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější než sám ďábel. Ben ztratí svou Susan, kněz Callahan neodolá zlu, a Mark, Benův dětský přítel, zasahuje způsobem víc než překvapivým. Prokletí Salemu je výjimečný román, přitáhne čtenáře neustálým napětím, nově pojatou klasikou hororových rekvizit. Na město Jerusalem nezapomenete.


"Když se rozešli, každý jiným směrem, oba žasli nad tím prostým, 
přirozeným, náhodným zásahem do svých životů."

Celkom nenápadné mestečko, obyčajné životy a každodenná nuda. Také je mestečko Salem´s Lot. Aspoň to si myslí väčšina ľudí, ktorí v ňom žijú alebo okolo prechádzajú. Každý má nejaký svoj príbeh, každý si žije svojím životom a zároveň má svoje postavenie v tomto meste. Už predtým, ako som sa pustila do čítania tejto knihy som tušila, že sa tam niekde objavia upíri. Netušila som kedy a ani akým spôsobom vstúpia do príbehu. Nakoniec som predsa len ostala prekvapená, nakoľko je dnešný knižný svet upírmi preplnení bola táto kniha príjemnou zmenou. Spočiatku som totiž čakala, že bude príbeh o nejakom strašidelnom dome, ktorý sa spomína hneď v úvode, no nestalo sa.

"Volili se tři radní, městský konstábl, dozorce nad chudinou, městký úředník (kdo si chtěl zaregistrovat auto, musel urazit hodný kus cesty po Taggart Stream Road a přelstít dva zlé psy, kteří volně pobíhali po dvorku), a školní inspektor."

Príbeh sa odvíja dosť pomaly aspoň na môj vkus, ale možno je to len zámerné zvyšovanie napätia, aby potom celý príbeh v závere vyvrcholil neskutočným tempom a vystupňovaný do výšok nebeských. Mne osobne sa to páčilo, aj keď neviem, či by som bola fanúšikom viacerých takýchto kníh. Čo sa mi však na knihe páčilo a naozaj ma fascinovalo bol autorov opis mesta. Nebol to totiž len taký obyčajný, on z toho mesta dokázal spraviť žijúcu osobu, ktorú nám postupne predstavoval z jeho dobrej i zlej stránky.

"Dobrovolný hasičský sbor dostal každý rok z rozpočtu tři sta dolarů, ale fungoval spíš jako společenský klub pro důchodce."

Postáv v tejto knihe je tak akurát, povedala by som. Nie priveľa, aby ste sa v tom zamotali ale na druhej strane ani primálo. Niektoré si obľúbite hneď a niektoré Vám proste sympatické nebudú, ale aj tak Vám ostanú v pamäti, sú proste súčasťou mesta, na ktoré sa len tak nezabúda. Obľúbila som si hlavne Susan a Marka, ktorý bol na svoj vek skutočne vyspelý, čo bolo v konečnom dôsledku aj vhodné vzhľadom na to, ako sa sa situácia vyvinula. Tiež sa nedá neobľúbiť si starého stredoškolského učiteľa, ktorého príbeh ma dojal a o ktorého život som sa bála asi najviac.

"Čas zde plynul jinak. V takovém pěkném městečku se nemohlo přihodit nic ošklivého. Tam ne."

Neviem či sú to len moje prehnané očakávania alebo proste nie som ešte naučená na hororové knihy, akosi mám totiž pocit, že sú proti tomu, čo dokážu ľudia natočiť akési mäkké. Nehovorím, že ten príbeh nebol strašidelný, to nie, skutočne mi  neho behal mráz po chrbte a ocenila som aj nemálo krvavých scén, akosi mi to však stále príde také jemné proti tomu, čo by som očakávala. Buď sa toho dočkám, alebo si počkám, kým si na to zvyknem, že v knihách je to trochu inak ako vo filmoch, alebo to len neviem tak precítiť, keď to nevidím a len si to predstavujem v hlave.

"Když se strach nedá vyslovit, nedá se s ním bojovat. A strachy zamčené v malých mozečcích jsou mnohem větší, než aby mohly projít ústním otvorem."

Celkové hodnotenie: 


Moja druhá kniha od Kinga, ktorá aj keď bola skvelá akosi bola trochu slabšia oproti Carrie s ktorou si ho mierne dovolím porovnať. Rozhodne sa mi však páčila a navnadila ma na ostatné príbehy.

"Jeho smrt, ktorá nastala v 18:51, je jedinou přirozenou smrtí, k níž 6. října v Jerusalem´s Lotu došlo."2 komentáre:

  1. Ony ty hrůzy vypadají na plátně tak nějak reálněji :) Od Kinga mi zatím připadalo nejstrašidelnější Osvícení, i když tedy filmová podoba je děsivá přinejmenším stejně (v některých částech víc). Prokletí Salemu je kniha, na kterou se rozhodně chystám a tvoje recenze mě příjemně navnadila. Děkuju :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja ďakujem :) osvícení je teraz ďalšie na rade :) film som už videla a nejako ma nenadchol, ale verím, že kniha na tom bude lepšie, keď sa jej budem plne venovať a neprespím polku deja :D

      Odstrániť